Moto Kurye günlük hatta saatlik yani Ekspres Kurye hizmetiyle şehir içi taşımacılıkta en önemli araçtır. Araç demişken sadece bir makine olan motosikletten bahsetmiyoruz. Motosikleti kullanan sürücüsünden yani Moto Kurye den bahsediyoruz. Gönderiyi ulaşması gereken yere en uygun zamanda en seri şekilde taşıyıp teslim etmek sadece motosikleti kullanmakla olmaz. Bu süre içinde bazı dinamikler teslimat aksiyonunu olumlu yada olumsuz etkileyebilir.

Moto Kurye sektörü içinde bazı terimler vardır ki bunlar net konu başlıklarıdır. Örneğin Ekspres Kurye normalden daha hızlı gitmesi için tercih edilen hizmet şeklidir. Bu “gönderim daha hızlı gitsin!” talebi ile eşleşen taşıma şeklidir. Tabi ki işimizin her aşaması gibi burada da hizmeti gerçekleştiren insan yani Moto Kurye gönderiyi, en uygun ve en seri şekilde teslim etmeyi planlamalıdır.

Bu planlama trafik yoğunluğuna göre güzergah belirleme, yine trafiğin seyrine göre motosikleti kullanma, gerekirse daha kısa yada kestirme yolları kullanarak ilerleme şeklinde yapılır.


Ancak sadece sürüş ve ulaşım şekli ile motosiklet kullanımı tecrübe gerektirmektedir. Ekspres kurye hizmeti verecek diye hiç bir Moto Kurye trafik kurallarını ihlal etmemesi gerektiğini bilir. Moto Kurye olacak kişinin öngörülen A sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olmaktır. Bu ehliyet sınıfı, A1 ehliyet sınıfını hak etmiş motosiklet sürücüsünün 2 yıl sonrasında A2 ehliyet sınıfının 2 yıl olmak üzere en az 4 yıl ehliyetli olması sonra elde edilmektedir. Dolayısı ile A sınıfı ehliyet trafikte 4 yıl tecrübe gerektirir.

Bazı firmaların A2 ehliyet sınıfı ile de sürücü kabul ettiklerini gözlemleyebiliriz. İyi bir Moto Kuryenin en az 4 yıl trafikte motosiklet sürüş tecrübesine sahip olmasıdır.

Tecrübe sadece hızlı teslimat olan ekspres kurye de değil, bütün kurye taşıma şekillerinde geçerlidir. Öncelik her zaman Moto Kurye nin kendi ve başka insanların sağlığına dikkat ederek sürüş yapmasıdır. Trafik kurallarına eksiksiz uyarak zaten bu başarı ile sağlanmaktadır.
Hızlı Kurye teslimatı motosikleti hızlı kullanmakla değil süreci akıllı ve seri şekilde yönetmekle gerçekleşir.