30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

By Genel

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı!

30 Ağustos Zaferi, aziz Türk milletinin gücünü göstermesi bakımından büyük anlam ifade etmektedir. 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. yılı Kutlu Olsun.

30 Ağustos hatırlayalım

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve bitirici darbeyi vurması amacı ve düşmanı Anadolu’dan atmak için düşünülen gizli bir harekât planıydı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birlikleri Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde hezimete uğratılması ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden tamamen temizlenmişti.

İşgal birliklerinin tamamının ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

KURYE ÇAĞIR-30 dk.'da kapında!
error: Content is protected !!
× WhatsApp