Dudullu da Kurye

Dudullu da şu anda trafik nasıl?

Dudullu hakkında bilgi

İstanbul Ansiklopedisi’ne göre Dudullu yerleşmesinin kuruluşu 350 yıl kadar önceye gitmektedir. Köyün mezarlığında 250 yıl öncesine dair mezar taşlarına rastlanır. İlk kurulduğunda Sarıbayraktar adını taşıyan yerleşmenin ismi daha sonra Dudullu olmuştur, sonraları köy Aşağı ve Yukarı Dudullu olarak ikiye ayrılmıştır. Yukarı Dudullu Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) Alemdağ’da yaptırılan köşk nedeniyle inşa edilen yolun güzergahı üzerinde kalmış ve Aşağı Dudullu’ya nazaran daha çok gelişmiştir. Cumhuriyet öncesinde ve ardından da 1960′lara kadar büyük çiftliklerin bulunduğu, hayvancılık ürünleri, süt ve yoğurdu ile ünlü bir mesire yeri sayılan bölge, 1966 yılında yapılan Sanayi Planı ile sanayi yapılaşmasına açılmıştır. Bu tarihlerde Yukarı Dudullu’da 120, Aşağı Dudullu’da 80 olmak üzere 200 kadar hanenin ikamet ettiği Dudullu, 1970′ten sonra gecekondulaşma ile büyük bir nüfus göçü almıştır. Ümraniye ile birleşen Dudullu’nun daha sonra tüzel kişiliği de kaldırılarak Ümraniye’nin mahallesi konumuna gelmiştir.

Modoko, Keyap ve İMES sanayi ve ticaret siteleri mahalledeki istihdamı büyük ölçüde sağlamaktadır. 1999 depremi sonrasında bölgede yapılan siteler demografik yapıda değişim başlatmıştır. Üsküdar-Sancaktepe/Çekmeköy metro hattının önemli duraklarından birisidir Dudullu, 2018'de açılması planlanan Ümraniye-Bostancı metrosu ile önemli bir kavşak noktası haline gelecektir. Mahalle sınırları için Osmangazi Korusu bulunmakta, Dudullu Stadı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor tesisleri gençlere spor olanağı sunmaktadır.

Gelişen bölge olması sebebiyle hem bireysel hemde kurumsal oalrak bir çok müşterimizin olduğu Dudullu dan en kısa sürede gönderi alımı yapabilmekteyiz.

Dudullu da Moto Kurye Bahçeşehir den evrak alan Moto Kurye trafiğe takılmadan Bahçeşehir e, Bağcılar a , Topkapı ya, Şişli ye, Maslak a, Kavacık a, Çatalca ya, Atatürk Hava Lİmanına, Sabiha Gökçen Hava Limanına, Bostancı yaKartal a en kısa sürede ulaşır. Aynı şekilde İstanbul un her yerinden de Bostancı ve çevresine en kısa sürede Moto Kurye hizmeti vermekteyiz.

Haydarpaşa'dan gelen demiryolu, Bostancı'da iyice denize yaklaşır. Burada Bağdat Demiryolu İdaresi tarafından bir istasyon yapılmıştır. Belirli bir Prusya mimarisi üslubunda olan Bostancı Tren İstasyonu, bu bakımdan Bostancı'nın en eski eserleri arasında yer almaya değer bir yapıdır. Bostancı'nın Adalar ile en yakın bağlantı sağlanacak yer olması, ayrıca gerek karayolu, gerek demiryolunun birleştikleri bir noktada bulunması bakımından, buradan denizyolu ile de iletişim sağlanması uygun görülerek 1912-13'te Bostancı İskelesi yapılmıştır.

error: Content is protected !!