Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Ülkemizde her sektörde olduğu gibi az sayıda da olsa Moto Kurye sektöründe farklı birimlerde çalışan kadın yurttaşlarımız bulunmaktadır. Ağırlıkla ofis içerisinde ve Moto Kurye hizmetinin en kilit noktalarından “kayıt alma” departmanında görev almaktadırlar. Moto Kurye hizmetinin başarı ile tamamlanmasında özellikle kayıt çok önemlidir. Yanlış alınan kayıt ile gönderi zaman kaybedebilir. Hatta ilk kez kayıt veren müşterilerin doğru yönlenmesinde Kayıt alma departmanı çalışanlarımız büyük başarı sağlamaktadırlar.

Moto Kurye olarak sahada çalışan az sayıda da olsa kadın arkadaşlarımız bulunmaktadır. Kadınların her konuda işlerini başarı ile yapmalarını Moto Kurye sektöründe de görmekte ve gurur duymaktayız.

Bu sebeple 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü kutluyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Call Now ButtonTIKLA ARA - 0544 795 89 09
× WhatsApp