Meteoroloji Haftası

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı (World Meteorological Organisation-WMO) ana sözleşmesi 23 Mart 1950 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu nedenle, her yılın 23 Mart günü "Dünya Meteoroloji Günü" olarak kutlanmaktadır. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Dünya Meteoroloji Teşkilatına 186 ülkenin üyedir. Her yıl güncel bir konu belirlenmekte ve ülkelerin meteoroloji teşkilatlarınca bu konu çerçevesinde düzenlenen konferanslar; basın, radyo, televizyonlar tarafından sunulan konuyla ilgili haber, konuşma ve diğer etkinliklerle duyurulmaktadır. Meteorolojinin halka daha iyi tanıtılması, halkın ve kurumların meteorolojik bilgi ve hizmetlerden daha fazla yararlanması, üniversiteler, kurum ve kuruluşlarla meteoroloji teşkilatı arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Teknolojinin geldiği noktada artık hava durumunu bölgesel ve anlık olarak tahmin edebiliyoruz. Özellikle iklimlerin zaman zaman gerçek değerlerinin dışında hareket etmesi ile Ocak 'ta gömlek, nisanda mont giyebiliyoruz.

Moto Kurye işi gereği sürekli açık havaya maruz kaldığı için ekipman önceliğinde Moto Kurye kıyafetine önem verir.

Hava şartlarına göre anlık değişimlere anlık cevap vermek durumundadır. Mutlaka çantasında mevsim değerlerine göre yağmurluk, eldiven, ayakkabı bulundurur. Ani bastıran yağmurda korunaklı yerde yağmurun geçmesini beklemek yerine, birkaç dakikada ekipmanı değiştirip ilerleyebilir.

Aksi durumda Moto Kurye kışlık ya da ıslak hava şartları için gerekli ekipmanla kuru ve sıcak havada seyir edemez. Bu ters orantıda Moto Kurye hizmetinin aksaması mümkündür. Moto Kurye ekipmanını anlık hava değişimlerine göre değiştirmektedir.

Bu sayede ihtiyaç anında ekipman değiştirip, gönderinin geç kalmadan yerine ulaşmasını sağlar.

Moto Kurye olarak, 23 Mart Dünya Meteoroloji gününü hatırlıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Call Now ButtonTIKLA ARA - 0544 795 89 09
× WhatsApp