Yeniköy de Kurye

Yeniköy de şu anda trafik nasıl?

Yeniköy hakkında bilgi

Yeniköy, Boğaziçi'nin Rumeli yakasında, Sarıyer ilçesinde İstinye ve Tarabya arasında yer alan semt.

İdari olarak Sarıyer'e bağlı bir muhtarlıktır. Yeniköy, İstanbul'un fethi sırasında harap bir semtken Osmanlılar tarafından 16. yüzyılda imar edilmiştir.

Fetihten sonra buraya ilk gelenler Romanya'nın Geni bölgesinden Ulah aileler ve daha sonra Rumlar olmuştur.Bu sebeple Geniköy denen yer I. Süleyman'ın buyruğuyla Yeniköy adını almıştır. Rum halkı köye Yeniköy anlamında Neohorion da derdi. Ulahlardan bir yüzyıl sonra, Doğu Karadeniz'den denizci ve tüccar büyük bir kalabalık gelmiştir. 18.-19. yüzyilda ünlü banker ve levantenlerin , zengin gayrimuslimlerin yalilari ile dolmuştur.

Yeniköy, Bizans döneminde çok çilek yetiştiği için adı “komarodes” imiş. Kanuni döneminde yeniden kurulduğu için “Yeniköy” adını almıştır.

Günümüzde Yeniköy, sahil kesimlerinde İstanbul'un seçkin ve zengin zümresinin yaşadığı, sahile inen yamaçlarda çeşitli sitelerin yanında eski evlerin yer aldığı, daha yukarıda yeni yapılan sitelerin olduğu bir Boğaziçi semtidir. En çok tercih edilen yer ise Köybaşı caddesidir. Vehbi Koç'un oturduğu Tugay apartmanı da ünlülerin bulunduğu müstakil bir sitedir.
Yeniköy de trafiğin yoğunluğu ve ulaşım şartlarının darlığı sebebiyle Moto Kurye hizmeti ne ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeniköy de  Moto Kurye Yeniköy ve çevresinden evrak alan Moto Kurye trafiğe takılmadan Bahçeşehir e Bağcılar a , Topkapı ya, Şişli ye, Maslak a, Kavacık a, Çatalca ya, Atatürk Hava Lİmanına, Sabiha Gökçen Hava Limanına, Kartal a en kısa sürede ulaşır. Aynı şekilde İstanbul un her yerinden de Bostancı ve çevresine en kısa sürede Moto Kurye hizmeti vermekteyiz.

error: Content is protected !!