Kurye hizmeti, özellikle yoğun iş hayatını kolaylaştırmak adına oldukça yararlı bir hizmettir. Kurye hizmetinin bir çok kolu vardır. Ekspres kurye, VIP kurye gibi özel servis hizmetleri hizmetler teslimat hızı açısından bir çok çeşitli avantaj sağlayan hizmetlerdir.

Ekspres kurye (veya Express Kurye) normal moto kuryeye göre çok daha hızlı teslimat olanağı sağlar. Standart bir moto kurye aldığı teslimatı 1 gün içinde olmak şartıyla, uygun olan herhangi bir zamanda teslim eder. Ekspres kurye ise gönderiyi belli bir sürede teslim etmekle yükümlüdür. Gönderinin 1 ila 3-4 saat arasında teslim edilmesi söz konusudur. Bu süre gönderici ve alıcı noktalarının bulunduğu bölgelerin birbirine olan uzaklığına göre değişiklik gösterir.

Ekspres Kurye hizmetinde süre neye göre belirlenir?

Bölge kavramına kısaca bakalım. Hizmet verilen şehir, kurye hizmeti veren şirket tarafından genellikle 8 ana bölgeye ayrılmaktadır. Bölgelerin sıralanması, teslimat alınan yere göre sıralanmaktadır. Buna dayanarak süre hesaplamayı ele alacak olursak…
Gönderici noktasından 1. yani en yakın bölgeye gidecek teslimat süresi, yaklaşık 40 dakika ila 1 saat arasıdır. Aynı gönderici noktasından 8. yani en uzak bölgeye gidecek teslimatın süresi ise yaklaşık 3 ila 4 saattir. Tabi ki bu süreler günlük trafik durumuna göre birkaç dakikalık değişikliklere uğrayabilir.
VIP kurye, Ekspres kuryeden daha hızlı bir hizmettir. Teslimat, uzaklığa göre 20 dakika ila 1 saat arası daha hızlı sürede yapılmaktadır.

Peki şehir içinde bu kadar hızlı teslimat yapmanın tehlikesi yok mu… Tabi ki var. Ancak Ekspres kuryeler, oldukça deneyimli, trafikte dikkatli, çevresinin ve kendisinin güvenliğine önem veren kişilerdir. Yıllarca edindikleri yol tecrübesi kuryelere zaten çok büyük artı sağlar. Şehrin kısa ve kalabalıktan uzak yollarını, kestirmelerini, her sokağını avuçlarının içi gibi bilirler. Bu büyük avantaj tüm kuryeler için çok önemlidir. Ekspres kuryeler için ise bu durum işlerini başlıca kolaylaştıran bir özelliktir.
Trafikte diğer sürücüler motosikletlileri çoğu zaman görmezden geliyor. Hatalı hareketler yapmaktan çekinmiyorlar. Bu yüzden kuryeler çok dikkatli, her zaman tetikte olmalıdır. Bir ekspres kurye her zaman kendini tehlikeye atacak durumlardan kaçınır. Sonuçta yegane hedef, gönderiyi hızlı ve güvenli teslim etmektir.