Moto Kurye günümüz şartlarında metropol yerlerde ki Trafik, insan ve iş temposu yoğunluğu içerisinde ki kurum ve bireylerin  imdadına yetişmeyi ilke edinmiş ticari bir hizmet şeklidir.

Kaldı ki kuryeler zamanla yarışıyorken bu hizmet den yaralanacak kişilerin hizmeti öncesi yerine getirmesi gereken yazılı olmayan kural ve kaideler mevcut dur.

Gönderilecek ürün ya da evrakın öncelikle hava şartlarına uygun bir şekilde paketlenmesi gerekmektedir.

Hava şartları yağmurlu ya da yağışlı olma ihtimali varsa kurye firmalarının kendine daha önceden vermiş olduğu tek kullanımlık su geçirmeyen şeffaf renkli poşet içinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Göndericiye ulaşılması gereken durumlar için mümkünse sabit ve cep telefonu iletişim bilgilerini belirtmiş olması gerekmektedir.

Alıcı kişinin ad soyad ve iletişim numaraları ile Açık adresi noksansız şekilde belirtilmelidir.

Adresin bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla tarif olarak da gidilecek nokta ile ilgili kısa bilgi verilmedilir.

İşyerine gidecek olan evraklarda Firma adı ve çalışılanın departmanını belirtmek evrakın teslimini kolaylaştıran donelerdir.

Aynı zamanda güncel adres teyidinin alınmış olması gereksiz zaman ve masraf kaybını önlemektedir.

Gönderinin aciliyet derecesinin ve evrak içeriğinin belirtilmesi hem kurye firmasının hem de taşıyıcı Moto Kurye nin evrakla ile ilgili öncelik ve sorumluluklarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için olmazsa olmazlarından birisidir.

Normal Moto Kurye ,Express Moto Kurye ,Vip Express Moto Kurye teslim şekillerinden en uygun olan hizmet önceden belirlenmelidir.

Günümüz şartlarında evrakınızın teslim ve akıbeti hakkında bilgilendirme maili almak için firmaya mail adresi ya da whatsapp uygulaması üzerinden ve kısa mesaj olarak almak için cep telefonu numaranızı ve mail adresinizin kurye kaydı verdiğiniz esnada müşteri temsilcisine iletmeniz gerekmektedir.

Gönderilecek olan paket ve hacimli eşyaların boyut ve ağırlıkları konusunda net bilgiler vermek gönderilecek olan ürün ya da paketin Arabalı kurye ya da Moto Kurye gönderilmesini belirlemek için gereklidir. Arabalı Moto Kurye hizmeti fiyatlandırması ve süreleri hizmet sağlayıcı tarafından o an ki mevcut trafik ve hava şartlarına göre hesaplanarak belirtilmektedir.

Gidiş dönüş şeklindeki gönderilerde bekleme sürelerinin önceden bilinmesi durumunda gerekli şartlar sağlanarak dönüş için ayrı bir Moto Kurye nin operasyon tarafından bu iş için tanımlanmasını sağlar.