Kurye, sözlük anlamı ile insanın taşıyabileceği bir nesneyi iki ya da daha farklı adres arasında taşıyan kişi, taşıyıcı demektir.

Bu taşımanın kriterleri arasında mesafe, zaman ve hava şartları önemli etkenlerdir.

Mesafe, Moto Kurye Şirketinin teslimat yapılacak bölgeleri daha iyi tanımlaması için ayrılmış bölgelerdir.

Bu bölgeler 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ve 8. bölgeler olmak üzere 8 ana bölgeye ayrılır. Sınırları şehrin ana arterlerini belirlemek içindir.

Bu bölgelerin dışında kalan yerler içinde extra fiyatlar belirlenmiştir.

Dolayısı ile Kurye taşıdığı gönderiyi bu iki ya da daha fazla bölge arasında belirlenen tarifeye göre taşır ve teslim eder.

Zaman, bölgeler arasındaki mesafelerin belirlenen bazı zamanları vardır. Bu bölgenin birbiri ile olan mesafesine göre değişmektedir.

Moto Kurye mesafeye göre belirlenen zaman çerçevesinde aldığı gönderiyi gitmesi gereken yere götürür.

Hava Şartları, Mesafe ve zamana bağlı olmak üzere dış etkenler etkisi ile teslimat gecikebilir ancak bu dış etkenler gönderinin fiyatına etki etmez.

Paket servis elemanı, bulunduğu bölgede genellikle gıda ürünlerini bağlı olduğu işletmeden sipariş verilen adrese teslim eden paketçi demektir.

Paket servis elemanı, bağlı olduğu işletmenin ürününü sipariş veren müşteriye çokta belirgin zaman aralığı olmadan ve genellikle birkaç km mesafe içerisinde teslim etmekle yükümlüdür.

Taşıma ücreti ya da mesafeye bağlı olarak bir ücret talep etmez. Hava şartları teslimat süresini değiştirebilir ancak bu mesafenin kısalığı sebebiyle telafi edilebilir.

Moto Kurye ve Paket Servis elemanın ortak özelliği sadece motora biniyor olmasıdır. Dolayısı ile iki farklı iş olan Kurye ve paketçinin birbirinden ayrılması gerekmektedir.

Her motosiklete binen MOTO KURYE değildir.