Motosiklet kullanmak için gerekli ehliyet belgesi 2016 yılında değiştirilerek 4 ayrı sınıfa/kategoriye bölündü. Bu sayede motosiklet kazalarına karşı önlem alırken daha fazla sürücünün de motosiklet ehliyeti alabilmesine imkan sağlandı.

Öncesinde A1 ve A2 sınıfları olan ehliyetler M, A1, A2, A olarak 4’e ayrıldı. Her sınıf farklı yaş ve hatasız kullanım dönemlerine göre bir üst kademeye geçilmesine yani kullanım sonrası kazanılan tecrübeye bağlı sınıf atlamaya imkan vermeye başladı. Bu sayede daha hızlı ya da halk arasında daha büyük motosiklet kullanabilmek için kademeli olarak tecrübe esas alındı.

Moto Kurye olabilmenin en önemli kuralı motosiklet sürüş ehliyetine sahip olabilmektir. Motosiklet ehliyeti olmayan hiç kimse Moto Kurye olamaz.

Moto Kurye özellikle şehrin trafiğinin en kalabalık olduğu bölümlerde gönderiyi en kısa sürede iki adres arasında taşımakta ve bu sayede zaman tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine yarar sağlamaktadır. Moto Kurye taşıdığı gönderinin hassasiyetine göre düzenini ayarlar ve operatörden gelebilecek talimatlara göre trafikte ilerler. Anlık trafik kontrolü, hava durumu takibi ile önce kendi sağlığını tehlikeye atmadan ve trafikteki başka sürücüleri ya da yayaları tehlikeye atmadan hedefi olan adrese ulaşmayı hedefler.

Bunların ehliyet ve sınıfları ile ilgisi bu aşamada devreye girer. Moto kurye işi gereği yoğun trafik ve farklı hava koşulları içinde sürüş yaptığı için kazandığı tecrübeyi bir sonraki aşamada kullanmayı bilmektedir. Motosiklet ehliyet sınıflarındaki sınıflara göre hangi yaş ya da hangi sınıf motor kullanabilme karmaşasına nokta koymaktadır. İyi bir Moto Kurye bütün motosikletleri kullanabilecek seviyede tecrübeli, her türlü hava şartı ve trafik yoğunluğunda sürüş yapabilecek kadar dirayetlidir. Motosiklet ehliyetinin 5 hareketlik bir parkurdan ibaret olması Moto Kurye nin sadece bu aşamalar içerisinde sürüş yapabileceği anlamına gelmez.

Profesyonel bir Moto Kurye, üzerindeki gönderiyi yerine teslim ederken önce kendi sağlığına, sonra başka insanların sağlığına ve huzuruna daha sonra üzerindeki gönderinin emniyetine dikkat eder.

Her ne kadar başkaları onun varlığına dikkat etmesede bir Moto Kurye işini yani mesleğini en doğru ve güvenli şekilde yapmaya çalışmaktadır.