Moto Kurye olabilmenin koşulları nelerdir? Karşımıza çıkan her kurye işini iyi yapabilmekte midir?? Kurye olabilmek bu kadar kolay mı?

Bu yazımıza bazı sorular la başladık. Çünkü seri kurye olabilmek her kesin harcı değildir. Motokurye olmak sadece gönderi teslimatından ibaret değildir. Sadece motosiklet kullanmak yetmemektedir. Tehlikeli meslekler sınıfında olması gereken moto kuryelik tecrübe isteyen bir iştir.

Özellikle pandemi döneminde ortada dolaşan algı yanlıştır. Kişinin işini iyi yapabilmesi için bir motoru ve onu kullanabilmesi yeterli değildir. Sürücünün mutlaka A ehliyeti olması gerekmektedir. A ehliyet en az 4 yıllık motosiklet kullanım tecrübesi gerektirir. Ancak trafikte iyi motor kullanmak ta yeterli değildir. Kurye nin gideceği yönü bilmesi, hızlı karar verebilmesi gerekmektedir. Trafiğin sıradışı durumlarına göre pozisyonunu değiştirmesi gerekmelidir. Bütün bunları yaparken trafik kurallara uymak zorundadır. Ne kendini ne de başka sürücü ve yayaları tehlikeye atmamalıdır.

Sadece motosiklet sürebilmektedir

Kurye, trafiğin dışında gönderiyi alırken ve teslim ederken de tecrübeli olmalıdır. Kuryenin bazı paketleri taşırken zorlanmaktadır. Tecrübeli ve işi bilen personel, yedek ekipmanlarla taşınması güç ve tehlikeli paketleri taşıyabilmektedir. Bu işlemi yaparken elindeki imkanları kullanarak sürüşü tehlikeye atmadan gereğini yapmaktadır. Böylece hem müşteri memnun olacaktır, hemde iş tamamlanabilecektir.

Kurye işi alırken olası şartları göz önüne alarak müşteriye yapılabilecek zamanı vermektedir. Her işte olduğu gibi teslimatın da belli bir zamanı vardır. Bu şartlar, bölgeye, trafiğe ve hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Tecrübeli personel bu şartları gözlemler ve neticeyi planlamaktadır. Burada personelin Teslimat süresini verirken sürelere dikkat etmesi gerekmektedir. Böylece müşteride kandırılmamış olur.

Eleman teslimatı yapmak için adresi ararken tecrübesi ile hareket eder. Cadde, sokak isimleri ve kapı numarası çok önemlidir. Bunun için Kapı numaraları sistematiğini bilmesi gerekmektedir. Doğru adreste motorunu uygun yere park ederek hem trafiği aksatmaz, hemde tehlikeli durumlardan uzak durur. Müşteri ile itilafa düşmemek için durumu operatöre bildirir ve talimatlara göre ilerler.

Öncelik gönderi teslimatı olsada kaza yapmadan işini yapmak en önemlisidir. Kaza işleri daha fazla aksatacağı için seri kurye hizmeti tamamlanmayacaktır.

Kurye ne kadar profesyonel se işler o kadar sorunsuz ilerler.