Kurye her mevsimde önce kendi sağlığını düşünmek zorundadır. Çünkü çalışabilmenin esası sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden motokurye giydiği Kurye Elbiseleri ni mümkün olan en kaliteli seçmektedir.

Kurye motosikletle çalıştığı için her durumda vücudu direk aksiyona maruz kalmaktadır. Kaza anında alacağı darbeler kalıcı hasarlar verebilir. Kurye elbiseleri ne kada iyi ise elemanın kendisini koruması o kadar verimli olmaktadır. Bu sadece darbe olmamaktadır. Soğuk hava şartlarına karşı da aynı korumayı sağlamalıdır. Kurye dört mevsim çalıştığı için zamanla oluşacak romatizma içeren sağlık sorunlarına önlem almak zorunda kalmaktadır. Yağışlı havalarda ıslanmak ve elbisenin nemi içeriğe geçirmesi sağlık sorunlarını daha da arttırmaktadır.

Tek sorun kazalar değil

Soğuklar da sürekli rüzgara maruz kalınmaktadır. Bu soğuk rüzgar ekipmanların verimleri ile orantılı elemanı etkilemektedir. Elbise ne kadar iyi ise soğuk bedene o kadar az yansımaktadır. Özellikle göğüs ve böbrek bölgeleri en çok etkilenen bölgelerdir. Tabiki böbrek bölgesi için bellik dediğimi bedeni saran ekstra aparatı kullanmaktadırlar.

Eldivenler rüzgarı en çok alan ve en çok zarar gören uzuvlar olmaktadır. Kullanılan eldivenin hem soğuk hem de ıslağa karşı koruması olmalıdır. Ayrıca esnek ve kullanışlı olması hareket kabiliyetini arttırmaktadır.

Elbisenin alt tarafı olan pantolon ise aynı şekilde önce soğuğa karşı etkili olmaktadır. sonrasında diz bölgesi ve kaval bölümünde korumaları olmaktadır. Kazalarda ilk hasar göre yer eller ve ayakları diz kapağı bölümleridir.

Ayakkabılar ise terletmeyen yani hava alan kumaş yada malzemeden yapılmalıdır. Böylece terlemeyen ayaklar soğuğu çekmemektedirler. Bilek parmak ve kaval bölümlerinde korumalar şarttır. Tabiki suyu içeri geçirmemeli ve üzerinde tutmamalıdır.

En önemli ekipman Kask tır. Kask darbeden çok görüş ve kafa yapısı için gereklidir. Sürekli gidiş kuvvetine maruz kalan insan vücudunun kafa bölümünü anatomik olarak korumaktadır.

Bu giyilebilir ekipmanların fiyatları ucuz değildir. Kuryeler kendileri için en verimli malzemeyi en uygun fiyata temin edip kullanmaktadır. Her şeyin başı sağlık olduğu için çok dikkat edilmektedir. Tabi ki güzel görünmek için kaliteyi düşürmemek gerekmektedir.

Sağlıklı kurye en verimli hizmeti vermek için bu dinamiklere dikkat etmektedir.