Fiziki olarak sahip olduğunuz herhangi bir materyali bir yerden başka bir yere teslim alma, taşıtma, teslim ettirme işlemine nakliye, lojistik, taşımacılık, materyale de gönderi denir.

Gönderi taşıma şehir içi, şehir dışı ve ülkeler arası olabilir.

Bu taşımacılık işlemleri her kademesi için ülkemiz ve dünya standartlarında birtakım belgeler ve ilgili bakanlık ya da resmî kurumlar tarafından izne tabi firmalar tarafında yapılması gerekmektedir.

Şehir içi Moto Kurye taşımacılığı bu aşamalardan ilk basamakta olan işlemleri kapsar.

Amaç zamandan kazanmak suretiyle avantaj sağlamak, ya da ekonomik düşünerek tasarruf etmektir.

Motorlu Kurye taşımacılığında, gönderi motosikletin üzerindeki sürücünün çantasına sığacak ebatlarda olmalıdır.

Bazı durumlarda çantaya sığmasa da motosiklet üzerinde sürüşü etkilemeyecek aparatlar yardımı ile sabitlenerek taşınabilir.

Bu ölçüler motosikletin standart ebatları çerçevesinde ya da proje ve mühendislik çalışmaları ile kanunlaşmış olabilir.

Kurye, taşıyacağı gönderiyi teslim alma, taşıma ve teslim etme aşamalarında azami önem gösterir ve dış etkenler dahil gönderinin teslim alındığı gibi teslim edilmesinde çaba sarf eder.

Bu tip durumlarda özellikle bütün zarf ebatları için özel hazırlanmış taşıma poşetleri sayesinde hava şartları ne olursa olsun gönderi ilk elden çıkmış gibi teslim edilir.

Gidiş dönüş hizmetler de de aynı şekilde poşetleme sistemi kullanılır.

Eğer gönderi zarf ya da korumalı poşete sığmayacak ebatlarda ise dış etkenlere karşı korumalı çantaya sığdırılır ve bu sayede yine korumalı şekilde teslim edilir.

Eğer gönderi çantaya sığacak ebat ta ancak kırılabilir nevi de olursa çantaya başka gönderi konulmadan ve varsa teslim edilen yerden kırılmaya karşı önlemleri alınmış şekilde teslim alınır bu tarz gönderiler için vip kurye hizmeti ya da arabalı kurye hizmeti tavsiye edilir.

Taşıma sırasında trafik ve hız kurallarına uyularak (kaza durumları hariç) ve uygun hava şartların da gönderi en kısa zamanda teslim edilir.