Güngören kurye , İstanbul’ un en küçük ilçesidir. Yüz ölçümüne göre nüfus yoğundur. İstanbul’ un Avrupa yakasında Çatalca Yarımadası’nda yer alır; Türkiye‘nin 7 km kare alanı ile yüzölçümü bakımından en küçük ilçesidir. 11 mahalleden oluşan ilçeye bağlı kırsal yerleşme yoktur.

Güngören ilçesi, 3 Haziran 1992’de yürürlüğe giren 3806 sayılı yasayla kurulmuştur. 11 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler, Abdurrahman Nafiz Gürman mahallesi, Akıncılar mahallesi , Gençosman mahallesi , Güneş tepe mahallesi , Merkez mahallesi , Güven mahallesi , Haznedar mahallesi , Mareşal Çakmak mahallesi , Mehmet Nezihi Özmen mahallesi , Sanayi mahallesi ve Tozkoparan mahalleleridir.

İlçenin en bilenen mahalleleri Haznedar mahallesi ve Tozkoparan mahallesidir. Yerleşim ağırlıklı nüfusu olan bölgede kurye kullanımı bireysel ağırlıklıdır. bu bölgelerden günün her saati kurye gönderimi yapılabilmektedir. mesai dışında eczane kurye işi de aynı bölgelerden çıkmaktadır.

Şehrin en küçük ilçesi

Geçiş noktaları üzerinde olması yüzünden çok kalabalıktır. Dikey mimari ve daralan sokaklar ulaşımı zorlaştırmaktadır. Özellikle ana caddeler üzerinde park eden araçlar trafiği çok zorlaştırmaktadır. Böyle olunca motosikletli kuryelere çok iş düşmektedir.
3 Haziran 1992’de ilçe olan Güngören kurye, doğuda Zeytinburnu kurye, Esenler kurye güneyde Bakırköy kurye, batıda Bahçelievler kurye ilçelerine komşudur. Etrafında bulunan komşu ilçelerde daha fazla sanayileşme bulunmaktadır. Güngören de ev tipi ofislerden oluşan ticarethaneler bulunmaktadır. doktor muayene haneleri rapor ve ürün tedariki için kurye kullanmaktadırlar.

Bölgede bulunan hukuk ofisleri ise adliyelere kurye gönderimi yapabilmektedir. Adliye ye giden gönderiler genellikle ekspres kurye olarak kayıt altına alınmaktadır. Şehrin bütün adliyelerine buradan gönderim yapılabilmektedir. Çağlayan adliyesi ve Kartal Anadolu adliyesi başta gelmektedir.

Mali müşavirlerin de bolca bulunduğu bölgeden şehrin farklı vergi dairelerine gönderim yapılabilmektedir. Güneşli ve Beylikdüzü vergi daireleri bunlardan bazılarıdır.
Mecidiye köyde bulunan taşıtlar ve büyük mükellefler vergi daireleri de diğer örnek yerlerdir. Ayrıca bölgede bulunan perakende satış mağazaları Eminönü ve istoç bölgelerine numune için kurye gönderimi yaptırmaktadırlar.

İstanbul un diğer ilçelerinden de Güngören ve mahallelerine gönderim gelmektedir. Online ticaret ten alınan ürünlerin teslimatları da bölgeye motosikletli kuryeler tarafından yapılmaktadır.