Moto kuryeliğin en zor yanlarından biri kuşkusuz hava şartlarıyla mücadele etmek. Biliyorsunuz ki, 4 mevsimi en keskin hatlarıyla yaşayan bir coğrafyada yaşamaktayız. Hatta kendi içinde bölge bölge farklılık gösteren, hava olayları bakımından çok çeşitli, oldukça bereketli bir ülkede yaşıyoruz. Hatta bu durum öyle bir hale geliyor ki bazen, aynı il içinde hem soğuk hem sıcak havayı bir arada gördüğümüz oluyor. Gününün büyük bir kısmını yollarda geçiren moto kuryeler için bu durum biraz daha kritik bir hal alıyor. Her mevsim için en uygun kıyafetleri edinmek mesleğin zorunluluğu durumundadır. Bu durumdan fedakarlık etmek tahmin ettiğimizden çok daha kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Bir düşünelim hava şartlarıyla mücadele nasıl olabilir? Moto kuryeler, hava şartları stabilken bile, belli bir hızın üzerinde, kendi oluşturduğu rüzgara ve trafikte oluşan rüzgara maruz kalıyorlar. Buna hava şartları eklendiğinde durum daha da zorlaşıyor. Bu zor şartlara maruz kalan moto kuryelerin, rüzgarın etkilerinden korunmak durumundadırlar. Özellikle, açıkta kalan elleri, rüzgarı ilk göğüsleyen ciğerleri ve soğuğa karşı uzun vadede yenik düşen eklemleri korumayı ihmal etmemek gerekiyor. Üstelik şehrin bir ucundan bir ucuna gidildiği düşünülürse, şehrin her bölgesinde hava şartları aynı olmayacağından moto kurye aynı kıyafetlerle hem soğuk havaya hem sıcak havaya maruz kalabiliyor. Önce Kalın kurye kıyafetlerinin içinde terlemektesiniz. Daha sonra soğuk havanın içine girdiğinizde üşümektesiniz.  Bir düşünün, vücut ne kadar dayanabilirmektedir.

Her mevsim güzel Türkiye

Daha sıcak günler söz konusu olduğunda sorun olmadığını düşünebilirsiniz. Sıcak hava  şartları ile mücadele için uygun kıyafetlerle kuryeler serinlik içinde yoldalar diye düşünebilirsiniz. Ancak bu başka bir temel sorunu akıllara getiriyor. Havalar sıcak diye kuryelerin kıyafetleri günlük kıyafetlerimiz kadar incelmemektedir. Yine kalın ancak nispeten yazlık kıyafetler daha ince. Bu kalın kıyafetlerle teslimatı yapmak üzere motosikletten indikten sonra zaman geçmektedir. Bu zamanda  kuryenin terlemesi çok normal değilmidir? Daha sonra kurye yolda yine aynı rüzgara maruz kalacak. Biz Türk halkı teneffüs aralarında çocuklarımızın sırtına havlu peçete koymaya giden insanlarız. Bir de yollardaki kuryeleri düşünün.

Tabi bu işin kuryenin kendisiyle ilgili olan kısmı, bir de motosikletin bakımı ve hava şartlarına hazırlanması var. Sonuçta yolların ne zaman buz tutacağını tam olarak bilinmemektedir. Ne zaman asfalttan sıcak hava dalgası yiyeceğinizi kestirmek o kadar da kolay olmamaktadır. İyi bir moto kurye işini şansa bırakmaz ve önlemini önceden alır.