Pandemi de en hızlı büyüyen Moto Kurye Sektörü oldu. O kadar göz önüne çıkmaya başladı ki gündemden hiç düşmüyor. Araya giren her konudan sonra bile hemen moto kurye adı geçiyor.

Aslında 30 yıldan fazla bir süredir özellikle İstanbul’ da başlayan sektörümüz yıllar içinde gelişti. 2001 yılındaki ekonomik krizde 150 den fazla kurye şirketi kapandı. Sadece İstanbul ki günlük kayıt sayısı 8000-10000 aralığına kadar çıktı. Tabiki çalışan personel sayısı da artmaya başladı. Ancak iş verimi hep aynı yerde ve fiyatlamalar artmak yerine azaldı.

Bu değişkenliğin nedenlerinden biri motosiklet sürmenin yaz aylarında güzel kış aylarında zor olmasıydı. İşi profesyonel olarak yapanlar kış aylarında da çalışarak toplam iş ten daha fazla kazanabiliyordu. Tabi bu süreçte paket servis kuryeliği de büyümeye başladı. Ancak moto kuryelik kadar etkili olamıyordu.

Geldiğimiz durumda pandemi ile moto kurye sektör ü büyürken bazı sorunlarıda yanında getirdi. Bunlardan en önemlilerinden biri güvenlik oldu. Zira eskiden her kes kurye olamıyor du  hatta olmak istemiyordu. Böylece sektördeki nerdeyse her kes birbirini tanır hale gelmişti. Personel ihtiyacı malesef denetlenmeyen sektörü daha da güvensiz hale getirdi. Şirketle açığı kapatmak için kalifiye olmayan ve denetlemedikleri personel işe almaya başladı. Bu işlere direkt olumsuz etki etmeye başladı.

Kriterler önemli

Eleman işe alınırken olmaz sa olmaz kriterlere sahip olması gerekir. Geçmişte beyenilmeyen moto kurye sektörü için belirlenen mesleki yeterlilik şartları haricinde kurallar da vardır.

Elemanın mutlaka deneyimli olması gerekir. Bu hem iş tecrübesi hem de motosiklet sürüş tecrübesi olarak bakılmaktay dı. Ehliyetini yeni almış motosikleti acemice kullanan işe alınmıyordu. Tabi ki bunu parkurda test etme şansınız olmazdı. Elamanı işe girmek için bir referansı olurdu. Tabi bu ilk defa işe başlayanlar için bu şekilde olurdu. Zaten tecrübeli kurye piyasada bilinir neler yapabileceği duyulurdu.

Sürüşten sonra mutlaka bildiği bölge ler sorulurdu. Netice de İstanbul kalabalık bir şehirdir. 38 ilçe ve 960 mahalleden oluşur.

Geldiğimiz noktada pandemi şartları tamamen değiştirdi. Artık beyaz yakalıların bile çalışmak istediği meslek moto kurye sektörü oldu.

Önemli olan sektörün büyürken etkisini ve değerini kaybetmemesidir.