Hızlı kurye hizmeti, sektörümüzde kullanılmaktadır. Ancak ismi gibi kural tanımaz sürat yapmak şeklinde algılanabilir. Oysa ki kısa zamanlı hizmetin yapılabilmesi şeklinde ilerlemektedir.

Moto kurye hizmetleri bir kaç şekilde isimlendirilir. Bunlar, normal gönderi, acil gönderi, ekspres gönderi şeklinde isim verilmektedir. Hızlı gönderi hizmeti de bunlardan birisidir. Hatta bazı durumlarda ekspres gönderi ile aynı anlamda kullanılabilmektedir. Hizmetin amacı normal süreden daha hızlı gitmesi dir. Her şeyden önemlisi güvenli teslimat olmasıdır.

Başka yazılarımızda da belirttiğimiz gibi motosiklet diğer araçlardan daha hızlı gidebilmektedir. Ancak, operasyon kuryenin gidiş yönüne göre uygun olabilecek yan işler verebilmektedir. Böylece kurye, gittiği yönde birden fazla gönderi taşıyarak tasarruf edebilmektedir.. Burda en önemli tasarruf zamandan kazanmaktır. Aynı yönde başka bir kurye kullanmamakta tasarruf yöntemidir.

Hızlı kurye acil kurye gibi direk gitmeyebilir. Personel için, rotası üzerinde başka iş alabilmektedir. Bu genellikle uzun mesafeli gönderilerde geçerlidir.

Bir örnekle anlatmamız daha doğru olacaktır.

İstanbul Çatalca da gümrük müdürlüğü bulunmaktadır. Çatalca şehir merkezi dışında sürekli gidilmeyen bir rotadadır.Personel, Selimpaşa ise Çatalca gümrükten daha ileride başka bir bölgedir.  her şekilde şehrin 60km kadar dışına çıkacaktır. Dolayısıyla aynı personel iki gönderiyi taşıyabilmektedir. Operasyonda gönderilerden Selimpaşa adresi hızlı gönderi olarak kayıt açılabilmektedir. Çatalca gümrük yol üzeri olduğu için hızlı kurye hizmeti gecikmez. Böylece aynı yönde iki iş te gecikmeden tek personel ile teslim edilebilecektir.

Tabiki bu acil gönderi olsaydı, ikinci gönderi alınmazdı. Rotası üzerinde olan yan işi alabilmektedir. 10 dakika gecikmeyle tamamlanabilecek işleri yanına alabilecektir. Aksi durumda kayıt acil gönderi olarak açılmakta ve teslim edilebilmektedir.

Bütün taşıma hizmetleri kurallara uyarak ifa edilmektedir. Hizmetin, hızlı yada acil olması personele kuralsız ilerleme izni vermez. Hiç bir gönderi kural ihlali yüzünden tehlikeye atılmayı gerektirmez. Her zaman önce sağlık gelmelidir.
Kayıt sırasında işin süresi müşteri ile paylaşılmaktadır. Teslimat için gerekli süreye göre kayıt şekli değişebilmektedir.
Moto Kurye, hizmeti tamamlamak için kurallara uymaktadır.

Sağlık ve risksiz sürüşü her şeyden önde tutar.