Bildiğimiz üzere zaman, kuryelik için çok önemli bir kavram. Öyle ki çoğu insan kuryelerin zamana karşı yarıştığını düşünür. Bu fikir kısmen doğru olsa da onların trafikte tehlikeli derecede hızlı hareket ettiğini akıllara getirir. Malesef kuryelerle ilgili aşırı hız üzerinden bir algı yapılıyor. Bunu haberlerde sıkça görüyoruz. Ama bu durum düşündüğünüzden biraz daha farklı.

Teslimat sürelerinin bölgelere göre belirlendiğinden bahsetmiştik. Buna yol üzerindeki hız limitleri ve trafik kuralları da dahil. Bu belirlenen süre içinde teslimatı ulaştırması gerekir. Bu durumda zamana karşı kısmı doğru. Ama hızlı gitmesi biraz yanılsamadan ibaret. Aslında kuryenin işi hızlı değil seri gitmektir. Bilinçli ve tecrübeli bir kurye, bu süre içinde yola uygun ve sabit bir hızla gider. Serilikten kasıt yol hakimiyeti ve zamanı iyi kullanmaktan ibarettir. Zamanı şahsına kullanıp, kalan kısıtlı sürede aynı mesafeyi hız sınırını aşarak gitmek ise son derece tehlikelidir. İşte bu hız, kuryenin kendini ve trafiktekileri tehlikeye atmasından ibarettir.

Peki ya Hızlı Kuryeler?

Bu konu hızlı kurye hizmetiyle karıştırılmamalı. Çünkü Hızlı kuryenin teslimat süresi içinde bulunduğu şartlara göre belirlenmektedir. Hızlı kurye hizmet sırasında hızlı gitmez. Kendisine verilen süre, bağlı olduğu şirket tarafından titizlikle belirlenmiştir. Görev bilincinde biri asla zamanını boşa kullanmaz. Trafikte yapacağı hareketleri bilir. Bu yüzden çok hızlı gitmenin hiçbir zaman iyi sonuçlar doğurmayacağını bilir. Bunun yerine yolu iyi kullanmanın, trafikteki davranışlarının teslimatı daha hızlı yapacağı bilincindedir.

Son zamanlarda bazı güvenilmez şirketlerin ve paket servis elemanlarının, neredeyse imkansız uçuk sürelerle teslimat yaptığını iddia etmesi ortalığı biraz karıştırdı. Yürüme mesafesine eşdeğer bu sürelere itibar etmemenizi öneririm. Bu çalışanlar, kalan kısacık sürede teslimat yapmak zorunda olmanın verdiği baskı ile kendilerini tehlikeye atıyor. Gerçekten hız yapıyor ve tehlikeli hareketler sergiliyorlar. Bu hızlı değil tehlikeli kuryedir. Haberlerde karşımıza çıkarılan kazaların çoğu 30 dakika gibi kısa bir sürede sipariş teslim etmeye çalışan paket servis elemanları. Zaten siparişin fırından çıkması 20 dakika. 15 dakika içinde sabit hızla bir motosikletli ne kadar mesafe götürebilir ki… Bunu düşünerek bu şirketlerden uzak durursanız belki birinin canını tehlikeye atmasını önlemiş olursunuz.