Daha önceki bir yazımızda Motosikletli Kurye Olmanın bazı şartlarından bahsetmiş ilginizi çekmeyi amaçlamıştık.

Gördüğümüz ilgiden gayet memnun olduk, zira olumlu olumsuz bir sürü tepki aldık. İlginize teşekkürler..

Örneklerimizi hep İstanbul üzerinden veriyoruz ama haklı sebeplerimiz var tabi ki Sektörümüzün en yoğun ve geniş açı ile çalıştığı bölge İstanbul.

Ülkemizin ticari ve sosyal açıdan merkezi olan, küçük yüzölçümüne rağmen kalabalık nüfusu bulunan güzel İstanbul da bizler de herkes gibi işimizi yapmaya çalışıyoruz.

Ancak bazı konuların mutlaka idrak edilmeli ki bu şartlarda işimizi yaparken ne kadar da zorlandığımız bilinsin.

İşimizin en önemli konusu aslında İstanbul’un gizli kalan sorunudur. Bu adres bilinirliği ve doğru adres tanımı yapılamamasıdır.

Birbirine benzeyen isimlerde ki sokak ve caddeler bazen inanılmaz sorunlar ortaya çıkarabilir.

Birde kurye kaydı verirken dikkatsiz davranmak ta benzer sorunları peşi sıra getirebilir.

Çözüm mutlaka en kısa sürede uygulanır ama aksayan taraflar da bazen eğlenceli bile olsa yaşanmaktadır.

Şimdi yaşanmış örneğe bakalım;

Gelen kurye kaydın da Mecidiyeköy’ den Şile ye normal bir gönderi olduğu yazmaktadır.

Gönderiyi yapan büyük ölçekli firmanın gönderilerden sorumlu elemanı kaydı bu şekilde vermiş ve operatör ekranına 1. Bölgeden 8. Bölge extra Şile olarak düşmüştür. Operatör de en yakındaki Motosikletli Kurye yi adrese göndermiş ve Şile ye evrak alınmıştır. Ücret te abone olan firmanın cari hesabına işlemiştir. (Güzel bir bahar gününde Her Motosikletli Kurye O istikamete gitmek ister. Bu konuda herkesi temin ederim ?.)

Her şey yolunda. Gönderi normal ve vakit problemi olmaması sebebiyle Motosikletli Kurye’nin acele etmeden gidebileceği şekilde rahat rahat süresinde yetişecektir.

Tabi Motosikletli Kurye’nin gönderiyi teslim etme süresince gideceği güzergah, temiz hava, teslimat sonrası Şile sahilinde geçireceği dinlenme süresini hesaba katarsak çok güzel bir gün olacağı kesindir.

Hızlıca geçilen birkaç saatin sonunda Şile den anons gelir. Anonstaki ses biraz sinirden, birazdan kendi hatasından eğlencelidir.

Elindeki evrakın aslında Şile değil, Şili’ye ye gitmesi gerektiğidir. Güney Amerika’da ki Şili Kısa bir sessizlikten sonra zeki operatör Motosikletli Kurye ye “devam et” der. Bizim dilimizde bu “devam et” her şeyin yolunda olduğunu ve Motosikletli Kurye’nin elindeki işe koşulsuz olarak gitmesi anlamına gelir. Üstüne de pek söz söylenmez. ?

Açık kanalda geçen birkaç sohbet ve espriden soran işin aslı operatörün kayıt alan arkadaşlara verdiği “araştırın” talimatı ile neticelenir. Evrak Şehir için Kurye yerine uluslararası kurye ye verilmesi gerekirken bir yanlış anlaşılma sinsilesi neticesinde yıllardır üzerinde konuştuğumuz ve kahkahalarla güldüğümüz anı olarak kalmıştır.