Kurye ekipmanları çalışmanın ve hizmetin en iyi şekilde yapılması için gereklidir. Gönderinin taşınması ve yerine sağ salim ulaşması için elemanın tam ekipmanlı olması gerekmektedir. Özellikle kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususlar sürüşü iyileştirmektedir.

Motosiklet, kuryenin aracıdır. Bu sebeple motosikletli kurye yada moto kurye tabiri kullanılmaktadır. İşlerin aksamaması için motosikletin yolda kalmaması gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken bazı hususları sıralayalım.

Motosiklet bakımları

Bakımlar periyodik ve mevsimsel olarak iki ye ayrılır.

Periyodik bakımlar her beş bin km de rutin ve yağ bakımı şeklinde yapılmaktadır. Bu bakımda yağ değişimi mecburidir. Akü kontrolü ve elektrik aksamı kontrol edilerek olası arızalar giderilir. Lastiklerde bu zamanda oluşan patlaklar için kullanılan fitil yamalar gerçek yamalar ile değiştirilmektedir. Hava filtresi ve buji kontrolleri de yapılmaktadır. Zincir dişli kontrolleri de beş bin bakım içerisinde yapılmaktadır.

On beş bin km de yapılan genel bakımlar ise motorun daha büyük ayarları için geçerlidir. Yakıt sistemi, fren sistemi, hidrolikler bu bakımda kontrol edilmektedir. Sele ve çanta kontrolleri de on beş bin bakımında yapılmaktadır.

Günlük iki yüz elli km yol yapan kuryenin yirmi günde bir periyodik bakıma gitmesi gerekmektedir. Motosikletin yaşına göre süreler değişebilmektedir. Ancak bir motosiklet ne kadar çok bakımdan geçiyorsa o kadar verimli olacaktır. Gün içerisinde motosikletin yolda kalması yada arıza çıkarması işlerin aksaması anlamına gelmektedir.

İyi bir kurye motosiklet bakımlarını aksatmadan yapmaktadır. Gün içerisinde zincir yada lastik problemi olursa kurye ekipmanlar ile bu sorunu çözebilmektedir. Tabi ki kısa sürede çözülemeyen sorunlarda farklı kurye yönlenmesi ile hizmetin tamamlanması sağlanmaktadır.

Kış mevsimi ile birlikte yapılacak mevsimsel bakımda ise ilk önce lastikler değişmektedir. Kış mevsimine uyumlu lastikler ile sezona hazırlık yapılmektadır. Buji ve zincir ayarları mevsime göre değiştirilmektedir. Hidrolik yağları kurye motorları için çok önemlidir. Çantaların mevsime göre ayarlanması da gerekmektedir. Özellikle kış mevsiminde olası yağışlara karşı çantaları su sızdırmazlık ayarları yapılmaktadır.

Kurye motosikleti ne kadar bakımlı olursa o kadar verimlidir. Bu verim hem kuryenin sağlığı hemde hizmetin tamamlanması için mecburi olmaktadır.

Motosiklet ne kadar iyi olsa da kurallar uymak çok önemlidir.