Sürekli duyduğunuz moto kurye kavramını yazılarımızda anlatmaya çalışıyoruz. Bu son zamanlarda sürekli kullandığımız motosikletli kurye olayını tekrar anlatmak istemiştik. Kurye farkları nelerdir? Kaç çeşit kurye vardır?

Motosikletli kurye yada en çok bilinen adıyla moto kurye her önümüzden geçiyor. Nereye baksak her yerde onları görüyoruz. Hatta işlerimizin çoğunu onlara yaptırıyoruz. Durum bu şekilde ilerliyor ve bilinmeyen detaylar da bulunmaktadır. En bilinen haliyle motosikletle teslimat yapana moto kurye denmektedir. Ancak motokurye aslında gönderi taşına motosikletli anlamına gelmektedir. Paket servis yada sıcak yemek taşıyana paket servis elamanı denmektedir. Aradaki farkı biraz olsun anlatmaya çalışmak istiyoruz.

Motosikletli kurye yada moto kurye şehrin bir noktasından bir başka noktasına gönderi taşımaktadır. Sıcak zincir yani yiyecek taşımamaktadır. Özellikle dakikalar için de teslimat yapılmamaktadır. Burada amacımız bize bir restoran dan yiyecek gelmesi değildir. Daha ziyade diğer noktaya gidecek yiyecek ve market alışverişi hariç emtiadır. Bu çoğu zaman A4 ebatında zarflara konmuş evraklar olmaktadır. Ebatları değişse de Kurye nin motorundaki çantaya sığabilecek gönderiler taşınmaktadır. Aynı ilçede olabildiği gibi farklı ilçeler yada semtler arasında teslimat yapılabilmektedir. Bazı gönderiler komşu şehirlere de götürülebilmektedir. Bazı durumlarda uğrama yapılıp köprü iş teslimatı olabilmektedir.

Kurye sadece teslimat yapmaz

Bazı durumlarda kurye evrak takibi yapabilmektedir. Örneğin gümrüklere giden kurye ordino satın alabilir. Vergi dairesine tahakkuk ödemesi yapabilmektedir. Banka da ödeme yada para tahsilatı yapabilmektedir. Burada kurye daha çok bir ofis elemanı olarak kullanılmaktadır. Tabiki teslimat mesafesi haricinden bekleme ücreti de fiyatlanmaktadır. Siz ofisten yada evinizden çıkmadan sahadaki yada başka bir adresteki işinizi yaptırabilmektesiniz. Burada önemli olan işi kuryeye verdikten sonra başka işle ilgilenebilmenizdir. Böylece zamandan tasarruf edebilmektesiniz.

Pandemi ile birlikte tabi ki her yerde motosiklet kullanan kişileri görmektesiniz. Ancak unutmayın ki gerçekte moto kurye ortalarda pek görünmeden sessizce işini yapmaktadır. Siz sadece reklamını gördüğünüz uygulamaların üniformalı elemanlarını görmektesiniz. Oysa moto kurye göremeyeceğiniz kadar seri, ve duyamayacağınız kadar sessiz Şehrin sokaklarında seyretmektedir.

Her gün şehrin teslimatlarını yapabilmek için.