Nüfusu neredeyse 20 milyon olmuş, sokak ve yollarının mevcut araç sayısına yetmediği güzel şehir İstanbul da yaşıyoruz.

Dolayısı ile bu dev şehrin içinde zamanla yenilenmiş kurallara göre yaşamak zorundayız.

Bu değişen kuralların en önemlisi artık zaman bize yetmiyor.

Elimizdeki zamanı nasıl değerlendireceğimizi, aynı anda birden fazla aktiviteyi yapmak zorunda olduğumuzu biliyor ve buna göre yaşıyoruz.

Örneğin, ofiste bazı dosyaları ve masaüstü işlerimizi yaparken, gümrüğe yetişmesi gereken evrakları kurye ile gönderiyoruz.

Konumuzla ilişkili olması sebebiyle bu örneği verdim ama siz benzer şekilde örnekleri arttırabilirsiniz.

Sadece şirket evrakları için değil, bireysel gönderiler içinde Motosikletli Kurye kullanmak zorunda olan insanlar var.

Ve bu insanlar genelikle sürekli çalıştıkları Motosikletli Kurye şirketleri ile işlerini hallediyorlar.

Muhtemelen daha önce kurye çağırmış ve aldığı hizmetten memnun kalmıştır.

Kurye vaktinde gelip gönderiyi almış, faturayı kesmiş, para üstünü vermiş, samimiyetle sululuğu karıştırmadan gönderiyi vaktinde yerine ulaştırmıştır.

Eee tabi müşteride durumdan memnun, bir daha ki ihtiyacı için şirketin telefon numarasını hemen kaydetmiştir.

Şimdi şunu sormak lazım. Bu Kurye Şirketi ne kadar güvenli hizmet vermektedir. bu gönderide her şey yolunda gitti, peki bir sonraki kurye hizmeti ya istediği gibi olmazsa.

Mesela vaktinde gelen Kurye fatura kesmeden direk parayı isterse, hatta acil olan bu gönderiyi 1 saatte yetiştireceğini söyleyip  normal bedelin 3 yada 4 katı ücret isterse, hatta ve hatta gönderiyi aldıktan sonra saatler geçmesine rağmen yerine ulaştıramadıysa telefona kayıt edilen numara bir gsm numarası ise ve ulaşılamaz sinyali veriyorsa; işte bu durumda ne bir şey kanıtlayabilir, nede kaybolan gönderinizin peşine düşebilirsiniz.

Bu gönderi para ile alınamayacak kadar manevi değerde bir mektupta olabilir, binlerce TL değerinde gümrük evrağıda…

Sektör olarak suistimale çok açık olan Motosikletli Kurye Mesleği her kuryenin bir girişimci olmasına izin veriyor ancak mesleğin gereğini yerine getirmeyenler kötü niyetli olmasalar da kötü niyetli kişilere yol gösteriyorlar.

Tabi biz tembel ve başımız yanmadan hizmetin kaynağını araştırmadığımız için sonuçlar her seferinde üzücü olabiliyor.

Örneğin,

1- Şirketin alan adı yani web sayfası adresi www.kuryesirketi.com.tr olarak kayıtlı ise bu şirketin markası yada şirket kurulumu yapılmış yani tescil edilmiş demektir.

Bu bazı şirketlerin .tr alan yerine .com kullanmasını engellemez ancak herkes kendini en güvenli gösterecek şekilde görünmek ister.

2- Şirketi aradığınızda bir çağrı merkezi olmasına dikkat edin.

Bu sayede her aradığınızda telefonun diğer ucunda işinin ehli bir sekreterya ya ulaşırsınız. size ne yapılması gerektiğini ve durum hakkında bilgilendirme yapabilir.

3- Mutlaka kurye şirketinin sabit adresini kontrol edin. Bu adresin web sayfasındaki iletişim bölümünde yazan ile kesilen faturanın üstünde olanla karşılaştırın.

Bu maddelerin hepside hemen hemen her şirkette hayata geçirilmiş olabilir. O zaman en emin yol şirketin Resmi belgelerini sorgulayın.

Kurye çağırmadan önce web sayfasında sadece 5 dakika geçirerek bu maddeleri kontrol edebilir, aldığınız kurye hizmetinin daha güvenli olmasına olanak sağlayabilirsiniz.

İlgili bakanlıklar Motosikletli Kurye Şirketi olabilmenin şartlarını belirlemiş ve bu şartları yerine getirenlere belge tahsis etmiştir.

Bu her iş kolunda olduğu gibi burada da gereğini yerine getirmek anlamına gelir.

Arama motoru üzerinden bulduğumuz Kurye Şirketinin ne ismine, ne ünvanına, ne belgesine dikkat etmezsek olası sonuçları kabul etmiş oluruz.