İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, kuryeler daha çok dikkat çeker oldu. Öyle ki herkesin ağzında kurye kelimesi… Bu durum çalışanlarla ilgili yapılan haberlerin görünürlüğünü de artırmış oldu. Tabi işin bir de sosyal medya kısmı var ki, herkes haber yapabiliyor, istediğini söyleyebiliyor. Bu söylenenler her zaman doğru mudur? Bazen kulaktan dolma, bazen ise dikkat çekmek için yapılan paylaşımlar, gerçeklik payı bulunan haberlere kıyasla oldukça fazla. Hatta güvenerek izlediğimiz haber programları bile kuryeler hakkında asılsız haberler yayınlayabiliyor. Amaç kuryelik mesleğini popülerleştirmek midir yoksa mevcut durumdan prim yapmak mıdır tartışılır…

Bugün sık sık gördüğümüz bazı yanlış paylaşımları konuşalım.

Yemek servislerinde teslimat süresi… Öncelikle bu iş kuryenin işi değildir. Bu paket servis elemanlarının işidir. Paket servis elemanları genellikle yemek sektöründe hizmet eder. Verilen siparişin teslimat süresi ise ayrı bir tartışma konusudur. Yıllar önce 30 dakika 50 dakika gibi ibarelerle kampanyalar düzenleyen yemek şirketleri, zamanında teslim edilmeyen yemeğin ücretsiz olacağı algısını yaratmıştır. Ancak böyle bir durum yok. Teslimat süresi, çıkış noktası ile teslim edilecek adres arasındaki uzaklığa göre belirlenir ve size bildirilir. Bu süre kesin değildir. Sipariş verenin bu süreden önce teslimat istemesi mümkün değildir, ayrıca bu paket servis elemanının hayatını tehlikeye atacaktır.

Kuryelerin kazancı… Kuryelik günümüzde çok popüler bir meslek olabilir ancak sosyal medyada gösterilen ibareler asılsızdır. Bir kuryenin aylık geliri doktorların aylık gelirinden fazla olamaz. Kuryeler, yaptıkları teslimat başına, teslimat mesafesine ve zamanına göre ödeme alırlar. Burada algıyı yaratan, “en kaliteli eğitimi almış insanlar kendi işini yapamıyor kuryelik yapıyor” içerikli paylaşımlardır. Net konuşmak doğru değil ancak burada kuryelik mesleğini seçmelerinin nedeni daha iyi kazanç sağlaması değil de, insanlarının kendi alanlarında iş bulamaması olabilir.

Moto kuryeler trafikte kazaya sebep oluyor… Hayır, işin doğrusu; trafikte kazaya sebep olmuyor, diğer araç kullanıcıları motosikletlileri görmüyor, hatta görmezden geliyor. Moto kuryeler, trafikte zorluk çıkarmamak ve teslimat hızını kısaltmak açısından diğer araçlara göre çok daha avantajlıdır. Öte yandan trafikte bir moto kuryenin, başka bir aracın üzerine hamle yaptığını da göremezsiniz.