Gönderinizi kuryeyle göndermeyi mi düşünüyorsunuz? Kargo mu yoksa kurye mi ikileminde mi kaldınız? Kurye gönderiniz için en iyi seçenek midir? Şunu söylemek gerekir ki eğer uzak iki şehir arası gönderiminiz varsa kurye götürmeyecektir. Şehir içerisinde başka bir noktaya gidecek gönderiniz var ise burada belirleyici kriter teslimat süresi ve ücrettir.

Bu şartlar altında kargo ve kurye hizmetlerini karşılaştıralım.

Kargo şirketiyle başlayalım. En yakın kargo şirketi bayisine gideceksiniz, sıra bekleyecek ve sonra evrak dolduracaksınız. Gişe işlemleriniz takriben 10 dakika içerisinde bitecek, kargonuz küçük ise 9-20 tl aralığında bir ödeme yapacaksınız. Kargonuz anında işleme alınacak ancak çok erken teslim etmediyseniz 1 gün şubede kalacak. Ertesi gün öğle saatlerinde Dağıtım aracı ile toplanacak ve şehir merkezindeki ortak dağıtım yerine gidecek. Orada 1 gün daha geçirecek, ertesi gün teslim edilecek adrese en yakın şubeye götürülecek. Orada 1 gün daha bekleyecek. Ertesi gün nihayet teslimat adresinin bulunduğu bölgede dağıtıma çıkacak. Kısaca, hiçbir aksilik olmazsa gönderiniz 3-4 gün içerisinde teslim edilecek. Ancak bu gönderinizin o gün teslim edileceğinin garantisi değil. Bölgede dağıtımın yoğun olması, alıcının evde olmaması gibi nedenlerle teslimat ertelenebilmektedir.

Daha da kötüsü, dağıtıcının ve kargo şirketinin ihmali olmaktadır. Alıcının evde olmadığına dair yanlış ifade ile teslimat adrese yapılmamaktadır. Bu durumda alıcı gönderiyi şubeden almak zorunda kalacaktır. Gönderiniz 3 farklı durakta ne olduğu belli olmayan bir sürü kutunun, paketin, turşu bidonunun altında kalmış olabilmektedir… Bu hem göndericinin hem alıcının süreç içerisinde yaşayacağı stresi asla tam anlamıyla ifade edemez. Ancak bu sürecin size tanıdık geldiğini ve yüzünüzde buruk bir tebessüm oluşturduğunu tahmin edebiliyoruz.

Kuryeler ise şu şekilde çalışıyor. Kurye şirketini arıyorsunuz, gönderici ve alıcı adreslerini, paketinizin türünü, acilse teslimat süresini belirtiyorsunuz. Adresler arası mesafeye ve verdiğiniz diğer bilgilere göre alacağınız hizmetin ücreti belirleniyor. Sonrasında sahada veya merkezde olan bir kuryeye iş iletiliyor. Kurye belirtilen sürede adresinize geliyor ve gönderinizi sizden teslim alıyor. Ücreti de gönderiyi teslim ederken kurye sizden alıyor. Eğer özel hizmet alıyorsanız buna uygun sürede gönderiniz teslim ediliyor. Özel bir hizmet almıyorsanız, gönderiniz aynı gün içerisinde teslim ediliyor. Gönderinizin güvenle teslim edildiğinden emin olabilirsiniz. Ancak ödeyeceğiniz ücret kargoya göre daha fazla olacaktır. Artık seçim size ait.