İş hayatında paket ulaşımının vazgeçilmesi olan kuryeler, Covid19 pandemisi ve kapanma kararı ile daha da kıymetli hale geldi. Bu büyük ihtiyaç, özellikle moto kuryelerin daha göz önünde bulunmasını sağladı. Kuryelik daha çok tanınır oldu, hatta “kıymete bindi” demek de yanlış bir ifade olmaz. Her şeyden önce mesleği tüm kitlelere duyurdular. Talep büyük oranda arttı. Ancak bu durum olumlu sonuçlar doğurduğu gibi hiç istenmeyen durumlara da yol açtı.

Her şeyden önce “moto kuryelik” mesleği kullanılarak bir çok haber yaptılar. Bu haberler moto kuryeliğin daha çok bilinmesini sağladı. Ancak bunların içinde art niyetle yapılan haberler maalesef ki çoğunlukta… Başka ülkelerdeki kazaları Türkiye’de yaşanmış gibi yayınlayanlar, canlı röportajlar sırasında konuyu farklı şekilde yönlendirmeye çalışanlar, meslek tanımını yanlış yaparak kafa karışıklığı yaratanlar. Moto kurye lik için bundan daha yaralayıcı olan bir durum ise ehliyeti olan herkesin kuryelik yapmaya çalışması oldu. Gerçek bir kurye motosiklet kullanabilen ve dağıtım yapan bir bireyden çok daha fazlasıdır. Moto kuryelik, yapılan kazalar ve kural ihlalleri ile zaman zaman daha çok anılır oldu. Bu durum karşısında, gerçekten bu mesleği layığıyla yapan moto kuryelerin imajı da tehlikeye girdi. Ancak bu durum moto kuryeleri hiç yıldırmadı.

En iyisi için durmadan çalışmak gerekir

Çıkan bu haberler, kuryelik imajının bu şekilde zedelenmesi tabi ki üzücü… Ama bu bir son değil. Gerçek moto kuryeler kendilerini biliyorlar, yapılan haberlerin ve kazaların kastını anlayabiliyorlar. Bu durum onları yıldırmıyor. Doğru kuryenin kurallara uymak konusunda çok titiz olduğunu, yayalara önem verdiğini ve mevcut haberleri hak etmediğini, bu kötü amellere alet olmayacağını duyurmak için azimle, durmadan çalışıyor.

Günün sonunda moto kuryeler, gönderinizi, trafiği tehlikeye atmadan, en güvenli ve hızlı şekilde teslim etmek için iş başında. Büyük bir trafik bilinciyle onları kalabalık yollarda görebilirsiniz. Bagajlarında ve çantalarında akşam izleyeceğiniz diziyi, birinin en önemli projesini, popüler bir içeceğin gizli malzemesini, gönülden gönderilen bir hediyeyi taşıyor olabilirler. Sonuçta bir moto kuryenin çantası içinden ne çıkacağını bilemediğiniz büyülü bir dünyadır.