Gönderi taşıyan kuryeler bilir. en çok verilen kayıt Şişli nin Mecidiyeköy mahallesinden verilir. O yüzden Mecidiyeköy de kurye en çok sorgulanan anahtar kelimelerden dir.

Yıllar geçtikçe kurye gönderi bölgeleri değişmektedir. Her bölge sanayileşmesi ile birlikte daha fazla iş potansiyeline kavuşmaktadır. Özellikle fabrikaların şehir dışında konuşlanmaya başlaması bunda büyük etkendir. Fabrikalar şehir dışına taşınırken merkez ofisler 1. bölgede kalmaktadır. böylece taşınacak gönderiler kurye hizmeti ile hedeflerine ulaştırılmaktadır. Başka çağrı şekilleri de bolca kullanılsa da en çok kullanılan kelime Mecidiyeköy de Kurye olmaktadır.

Plaza katları firmaların görünen yüzleri olmaktadır. Plaza katlarında üretim yapılması mümkün olmadığı niçin firmalar üretim sahalarını şehir dışına taşımaktadır. Hatta sanayi siteleri artık şehir içinden taşınmaktadır. Bu yöntem le mimaride değişim göstermektedir. Kurye sektörü işlerinin çoğunu birinci bölgeden almaktadır. Tabiki Kurye şirketleri de bu lokasyona yakın yerlerde konuşlanmaktadır. Gönderinin kısa zamanda alınabilmesi için bu gereklidir.

Köprü geçişleri orta noktası

Anadolu ve Avrupa köprü geçişleri ortak no0ktası Mecidiyeköy dür. Anadolu’ya geçmeden önce mutlaka Zincirlikuyu da son anons edilir. Aynı şekilde Avrupa’ya geçince de köprü çıkışında mutlaka sorgulama yapılmaktadır. İşlerin gecikmemesi için bu gereklidir. Geçiş sırasında yeni, bir gelişme olabilmektedir. Gelişmenin gönderi teslimatına olumsuz etki etmemesi için hızlı hareket edilmesi gerekmektedir.

Mecidiyeköy’ e yakın olan Levent bölgesi de aynı şekilde gönderi hareketi olan bir bölgedir. Ancak İstanbul’ un en çok gönderi kaydı verilen bölgesi Mecidiyeköy dür. Bir anlamda her yöne gidecek evrak buradan geçmektedir. Ortaklar caddesi ve fulya aynı bölge kapsamında etili olmaktadır. Şişli Cumhuriyet caddesi Mecidiyeköy e bağlantısı olması sebebiyle çok sayıda işletmeye ev sahipliği yapmaktadır.

Hareketin çok olması motosiklet tamiri için de lokasyonun olduğu bir yerdir. Özellikle zincir lidere caddesi bölgesinde motosiklet tamircileri bulunmaktadır. Ani müdahale yada tamir işlemleri de işlerin devam edebilmesi için olmazsa olmaz durumdadır.

Yoğunluk olması yerleşimin de pahalı bir hale dönüşmesine sebebiyet vermektedir. Ay nı şekilde trafik ve otoparkların çokluğu da gözden kaçmamaktadır.
Şehrin ticaret merkezi olan Mecidiyeköy mutlaka kullanılmaktadır. Metro, Metrobüs geçişleri ile trafik hafiflese de yaya trafiği iş başlangıç ve bitiş saatlerinde etkili olmaktadır.