İstanbul’da kayıtlı onlarca ve yüzlerce de sabit bir ikametgahı bile olmayan kayıt dışı piyasada genel olarak ‘’korsan kurye’’ diye adlandırılan firmalar ve bu firmalarda çalışan binlerce korsan kurye var.

Hatta hiçbir elemanı olmadan sadece bir uygulama yazdırarak sonrasında hali hazırda hizmet vermekte olan kurye firmalarından hizmet almak suretiyle ya da sadece bir alan adı alıp içine yalan yanlış bilgiler ve bir telefonlara cevap verecek bir sekteri bile olmadığı için kendi cep telefonu numarasını yazarak piyasada illegal hizmet veren firmalar mevcut dur.

Bununla birlikte bugün belli bir saate kadar teslim etmeniz durumunda Verdiğiniz evrak ya da ürünü ertesi gün teslim eden kargo firmaları.

Halbuki kurye hizmeti insanlara sunulan özel bir hizmet olup birkaç saat içerisinde teslimat yapılma amacıyla, şirketlerin iş gücü ve diğer masraflarını düşürmesine yardımcı olup bununla birlikte sevkiyat sürelerini düşürmekle birlikte firmaların iş potansiyelini daha yukarı çıkarmak için kurulmuş hizmet odaklı haftanın 7 günü ve 24 saati işleyen bir düzendir.

Moto Kurye fiyatlarını etkileyen belli başlı birden çok kriter vardır;

Benzin fiyatlarındaki artış, çalışan personelin düzenli olarak gerçekleşen maaş ve ssk prim artışları, kullanılan iletişim ve alt yapı giderlerindeki artış, otoyol ücreti, Trafik sigortası, MTV gibi standart aralıklarda ödenmesi gereken vergiler; mevsimsel olarak değişen yağmurluk, çizme, elcik ve dizlik gibi koruyucu ekipmanlarla  olmazsa olmaz olan bir numaralı trafiğe çıkış kuralı olan kaliteli bir kask, sorunsuz ve güvenli bir motorsiklet ve evrakların zarar görmeden taşınmasını sağlayacak modern bir topcase gibi demirbaş giderler ve belli standartları sağlamak ve bunların belli sürelerle denetlenmesini kolaylaştıran Ulaştırma bakanlığından alınan P1 ve K1 belgelerinin maliyetleri kurye sektöründeki fiyatların belirlenmesinde başrolü oynamaktadır.

Birde gönderinin evrak ya da paket olması, ağırlığının ve ya hacminin yanında teslim süresindeki aciliyeti ile birlikte alınacak olan lokasyon ve teslim edilecek lokasyon arasındaki mesafe uzaklığı ve işlerin hangi saatlerde gerçekleştirilmek istenildiği  gibi bu fiyatların belirlenmesinde birden fazla önemli kriterleri oluşturmaktadır.

Firmalar kurye fiyatları’nı müşterilerine online olarak ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile birebir görüşerek vermektedir.