Moto kuryelik pandemi ile birlikte, adı dillerden düşmeyen bir meslek haline geldi. Bir çok haber ajansı, medya, hatta sivil halk bile moto kuryeler ile ilgili sık sık haber ve bilgi paylaşımı yapar oldu. Bu durum büyük bir avantaj olsa da, her şeyde olduğu gibi moto kuryelikle ilgili de bilgi kirliliği oluştu. Bu yazımızda kuryelerle ilgili oluşan bu bilgi kirliliğini gidermek adına, bilinen yanlışları ve bu yanlışların doğrularını ele alacağız.

Her şeyden önce genel haliyle kurye, bir gönderiyi gönderici bir noktadan alıcı bir noktaya ulaştıran kişidir.

Yanlış bilgi; “Kurye, sadece motosiklet ile teslimat yaparlar.”
Doğrusu; kuryeler, yaya, bisiklet, motosiklet, otomobil veya hafif ticari taşıt ile taşıma yapabilir. Hatta uçak ile uzak mesafelere teslimat yapabilirler, ancak bu iş kolu farklı değerlendirilir.

Yanlış bilgi; “Sipariş verdiğim yemeği getiren kişi moto kuryedir.”
Doğrusu; Yemek şirketleri ile çalışan servis elemanına “Paket Servis Elemanı” denir. Benzer görünse de normal kuryelikle aynı değildir. Kısa sürede bozulma, soğuma veya fiziksel ve kimyasal olarak değişme eğilimine sahip ürünleri taşımak, kuryelerin iş tanımı dışındadır. Moto kuryeler şehrin her noktasına gidebilir. Paket servis elemanları ise bölge olarak belirlenen birkaç kilometre çapındaki alanın dışına ürün taşıyamazlar.

Yanlış bilgi; “Kurye olmak için motosiklet kullanmak yeterlidir.”
Doğrusu; Tabi ki teoride moto kurye olmak için ehliyet yeterlidir, ancak moto kurye olmak sadece motosiklet kullanmak demek değildir, müşterilerle ve bağlı bulunduğu şirketle sürekli iletişim halinde olacağından iletişim becerisinin gelişmiş olması, harita okuma becerisi ve yola hakimiyetin kuvvetli olması gerekir. Moto kurye, soğuk kanlı ve pratik düşünce tarzına sahip olmalıdır.

Yanlış bilgi; “Teslimat süresi sabittir.”
Doğrusu; Teslimat süresi sabit değildir, ancak aynı gün içerisinde teslim edilecektir. Teslimat süresi mesafeye göre değişmektedir. Ancak “Hızlı Kurye”, “Ekspres Kurye”, “VIP Kurye” gibi çeşitli hizmetler ile yine mesafeye göre belirlenen sürede, daha hızlı teslimat yapma imkanı sunuluyor. Tabi ki her hizmetin kendine ait fiyat tarifesi var.

Yanlış bilgi; “Kurye bağlı olduğu şehrin dışına teslimat götüremez”
Doğrusu; Komşu şehirlerden teslimat alıp şehir içine götürmek mümkündür. Yine şehir içinden teslimat alıp komşu şehirlere götürmek de mümkündür. Ancak bu durum fiyatlandırmaya yansıyacaktır.