Kurye ve kuralları nın kocaman bir yelpazeye benzediğini biliyoruz. Amacı sadece gönderiyi teslim etmek olan elamanın uyması gereken kurallardan bahsediyoruz. Tabi bazı kuralların da kuryeye uyması isteniyor ki bu bizce geçerli değildir.

Kurallar çatısına ilk sıraya etik yani ahlaki kuralları koymamız gerekmektedir. Motokurye öncelikle insanlığını unutmamalı ve buna göre hareketlerine dikkat etmelidir. Bu şekilde kuralların hepsi için önce vicdani değerler önemli olacaktır. Hem gönderi alımında hemde teslimat sırasında mutlaka samimi ve güler yüzlü olmak gerekmektedir. Tabiki teslimat süresince bazı aksiyonlar oluşmuş olabilmektedir. Ancak kimse manevi halini müşteriye yansıtmamalıdır. Bu bütün hizmet sektörleri için geçerlidir. Ancak biz şimdilik kendi mesleğimizden bahsediyoruz.

Trafik kuralları özellikle uyulması gereken kurallardır. Bir yanlış hareketin hayati önem taşıdığı trafik kuralları kişiye göre uygulanmamaktadır. Hız limitlerinden geçiş önceliklerine kadar bütün kurallara uyulmalıdır. Kurye için Hızlı gitmek sadece kural ihlali olmamaktadır. Aynı zamanda tehlikeye mahal verebilecek durumlar ortaya çıkarmaktadır. Kurye nin hızlı gidip hız ihlali yapmasının elle tutulur bir yanı olmamaktadır.

Bölünmüş yollarda yayalar için yapılan geçitler kuryeler için bir geçiş imkanı yaratmaktadır. Ancak bu kural ihlalini nerdeyse bütün kuryeler ihlal etmektedir. Yayalara ait olan her hangi bir yere park etmek dahi yasaktır. O zaman bir dakika daha erken gidebilmek için neden insanlar rahatsız edilmektedir. Sonra insanların gözünde olumsuz şekillenen elemanlar oluşmaktadır.

Kurallar hepimiz içindir

Tabiki motosikletin daha büyük araçlar gibi trafikte beklemesini söylemiyoruz. Ancak duran trafikte de 80 km hızla gidilmemesi gerektiğini söylemekteyiz. Gönderinin teslimatı önceliktir. Sonra sağ salim teslimat olması gerekmektedir. Ve bu teslimat olması gereken zaman dilimleri içerisinde gerçekleşmelidir. Bütün kuralları ihlal edip yapılan teslimat geride olumsuzluklar bırakmaktadır. On binlerce insanın çalıştığı motosikletli kuryelik mesleği kendini bilmezlerin kural ihlalleri ile zarar görmemelidir.

Kurye bütün mesaisi içerisinde kendi içinde kurallar geliştirmektedir. Bu yemek molası için ayırdı süre olabilmektedir. Yakıt için aynı marka istasyonu kullanmak olabilmektedir. Rotalara göre kullanılan yollar olabilmektedir.
Bütün kurallar  Kuryenin amacı sağlıklı kalabilmektir.